Zeytintanesi
Eki
13

YABANÇİLEĞİ REÇELİ (DAĞ ÇİLEĞİ)

cimg3062.JPG

Doğada kendiliğinden yetişen ve normal çileğe oranla daha küçük olan yaban çileğinin vitamin deposu olduğu ve bazı hastalıklara yol açan virüsleri öldürücü etkisi bulunduğu bildirildi.

Uzmanlar, yaban çileğinin bağışıklığı güçlendiren ve besin değeri yüksek bir meyve olduğunu belirtti. Yaban çileğinin çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etki taşıdığı ifade edildi.

Halk arasında dağ çileği olarak da bilinen yaban çileğinin C vitamini açısından oldukça zengin, aynı zamanda ishale yol açan bazı mikroorganizmaları durdurma özelliğine de sahip olduğunu belirten uzmanlar, “Yaban çileği çok besleyici ve vücuda zarar verecek bazı kimyasal maddelere karşı savaş veriyor. Sigaranın yarattığı damar tahrip edici özelliği azaltabiliyor. C vitamini açısından zengin olan ve besleyici özelliği bulunan yaban çileği,
vücuttaki serbest radikalleri, bir şekilde vücuttan atmaya yönelik bir fonksiyon içeriyor.

Kırmızı meyvelerde mevcut olan ancak yaban çileğinde yoğun miktarda bulunan antosiyanin pigmenti sayesinde, vücuttaki zararlı etkenlerle savaşan yaban çileği, aynı zamanda damar tıkanmalarını önleyici özelliğe sahip. Ciltteki sivilce ve aknelere iyi geliyor.

Kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellikler içerir. İdrar söktürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür. Çok güçlü bir besin olduğu için bazen alerjiye neden olabilir” diye konuştu.

http://www.forumturka.net/forum/sifali-bitkiler/23814-yaban-cilegi-vitamin-deposu.html bilgileri bu siteden aldım.

Ben reçelinin resmini çekemedim ama, çileğin resmi ile yetindim.

Reçelin yapımında

1 ölçü çilek + 1 ölçü şeker kullandım ( bir kase reçel, bir kase şeker gibi)

Miktara göre limon suyu ilave edebilirsiniz pişmesine 2-3 dk. kala ki, çok kaynatınca çileğin reçeli kararmasın diye.

3 ölçü de su ilave ederek bütün malzemeyi bir taşım kaynattıktan sonra, çilekleri içinden kevgir yardımı ile çıkarıyorum ki çilekler erimesin. Şekerli suyunu kıvam alıncaya kadar az ateşte ağır ağır kaynatın. Daha fazla ağdalaşmadan çilekleri de ilave edin.  Çilekler fazla erimeden piştiğini tahmin ettikten sonra alatını kapatın. sıcak olarak kavanoza koyup, kapağını kapatın (eğer uzun zaman bekleycekse). Hemen yenecekse normal şekilde kavanozda ve buzdolabında saklamanızı tavsiye ederim. 

Kokusu çok hoş, çocukların çok seveceği bir reçel.

Kategori : REÇELLER | 5 adet Yorum »

“YABANÇİLEĞİ REÇELİ (DAĞ ÇİLEĞİ)” için 5 cevap

 1. derya dedi ki:

  Canım ellerine sağlık pişerken ev
  misler gibi kokmuştur.Afiyetler ol
  sun öpüyorum.

 2. çok güzel çokda faydalıymış
  bayılırım çilek reçeline bende de çilek reçeli var ama böyle güzel dağ çileği değil:((((
  ellerine sağlık canımcım

 3. Kendimce dedi ki:

  nasıl güzel kokar misler gibi ahh nereden bulalım

 4. Anonim dedi ki:

  bulurumm seni nasılsa

 5. şükran ünal dedi ki:

  Merhabalar sevgili arkadaşım. dağ çileğinin kokusu taa buralara kadar geldi.. bende bayılırım bu lezzete elimde olsa sırf böğürtlen dağ çileği için dağlarda yaşarım vallahi abartmıyorum bahçemde böğürtlen ağacım var onunla yetiniyorum.. Çileğe gelince en sevdiğim reçeldir bizim evde reçel çok tüketilmese de kızıma ve gelen misafirlerime sunmak için yapılır.. sevgiler bol muhabbetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.